11. den. MAČ 2023: Are Kalvø a Karel Veselý

- Norský příběh - 11. 07. 23

Are Kalvø: Stand-up, hory, knihy
11. 07. – 19.00 – Brno
12. 07. – 19.00 – Ostrava
13. 07. – 19.00 – Bratislava

Jako přední norský komik (narozen v roce 1969) se už desítky let věnuje žánru stand-up comedy, je také autorem více než deseti převážně satirických knih, ale také muzikálů a oper. V knihách se věnuje politice, náboženství i fotbalu. Anebo horám. Ačkoli vyrostl v severozápadním Norsku, v krajině plné fjordů a hor, nikdy ho okolní příroda nelákala. Aby pochopil, co na ní ostatní vidí, vydal se nakonec do hor a o svých zkušenostech a zážitcích napsal knihu Hory, peklo, ráj. Vyšla i v českém a slovenském (Antiturista) překladu. Přiznal, že je to kniha o něčem, čemu vůbec nerozumí. Láska k horám je však pro Nory téměř posvátná a Kalvø si z ní jako milovník kaváren a barů s gustem utahuje.

Karel Veselý: Může hudba změnit svět?
11. 07. – 20.30 – Brno / online
12. 07. – 19.00 – Ostrava
13. 07. – 19.00 – Bratislava

Narozen 1976 ve Znojmě. Vystudoval anglistiku a filozofii na Filozofické fakultě Masarykovy Univerzity v Brně. Je hudební publicista a prozaik. Pracoval jako učitel a překladatel, od roku 2008 je na volné noze. Je autorem nebo spoluautorem publikací ze současnosti a dějin populární hudby a kultury, například Hudba ohně (2010), Planeta Nippon (2017) a Všechny kočky jsou šedé (2020). Napsal romány Bomba Funk (2017) a Kov (2022). „Metal je víra i zákon,“ stojí v anotaci posledního titulu. „Hlavní hrdina […] podle něj žije, i když svět okolo něj má trochu jiná pravidla. Má se přizpůsobit on, anebo je v pořádku neustupovat a řídit se vlastními pravidly? Jak se dá pohlížet na svět skrze ponurou mlhu bezútěšného black metalu? A může hudba změnit svět?

Kjartan Fløgstad: Angažovaný i magický
11. 07. – 19.00 – Ostrava
12. 07. – 19.00 – Bratislava

Na univerzitě v Bergenu studoval literaturu a lingvistiku (nar. 1944). Než se však stal jedním z nejvýznamnějších norských spisovatelů, pracoval jako dělník a také jako námořník. Sympatie k proletariátu a politická angažovanost se pak promítly i do jeho díla. Průlomový román Dalen Portland (Údolí Portland), za který dostal cenu Severské rady za literaturu, líčí životy maloměstských dělníků a námořníků v období poválečného rozvoje norského průmyslu. Jeho romány spojují sociální satiru s modernistickou hrou s jazykem a vyznačují se kombinací prvků evropského kritického realismu, moderní avantgardy a latinskoamerického magického realismu. Sám ostatně do norštiny přeložil dílo chilského básníka Pabla Nerudy stejně jako výběr z poezie kubánských básníků. Z jeho rozsáhlého díla znají čtenáři v Česku a na Slovensku zatím pouze esej Pyramida o opuštěném sovětském hornickém městě na souostroví Špicberky, kdysi nejdokonalejším komunistickém místě na světě.
 

Michal Šanda: Umyvadlo plné blues
11. 07. – 19.00 – Ostrava

Narozen 1965 v Praze. Vystudoval malostranské gymnázium Jana Nerudy, od roku 1991 je archivářem v Institutu umění – Divadelním ústavu. Píše poezii, prózu, knížky pro děti a mládež, hry pro divadlo i rozhlas. Vydal na třicet knih. Drtivou většinu jeho díla shrnuje tisícistránkový sebraný spis Generál v umyvadle plném blues (2022). Na otázku, co mu naskočí, když se řekne generál, umyvadlo, blues, odpovídá: „Modrá knížka. Oprýskané smaltované umyvadlo, do kterého si děda v sobotu odpoledne nalil vařící vodu a v kuchyni na stole se obřadně oholil břitvou, než šel na mariáš. A blues – to je pro mě Son House a jeho písnička ,Pearline‘.“
 

M. Seppola Simonsen: Kvenská poezie
11. 07. – 19.00 – Bratislava

Kvenština či kvenská finština je ugrofinský menšinový jazyk, kterým mluví Kvenové v severním Norsku. K jeho mladým hlasům patří také M. Seppola Simonsen. Má bakaláře z anglické literatury a španějštiny a nyní studuje v Oslu sociologii. Poezii ovšem píše v norštině. Jeho debutová sbírka Hjerteskog (Les srdcí), která vyšla loni, se věnuje kvenskému jazyku a identitě, přírodě a pocitu ztráty.
 

Katarína Kucbelová: Výpoveď
11. 07. – 19.00 – Bratislava

Narodila sa v roku 1979 v Banskej Bystrici. Po štúdiu scenáristiky a dramaturgie na bratislavskej VŠMU sa venovala písaniu poézie, ktoré obsiahla v štyroch básnických zbierkach. V roku 2020 vyšli prvé tri zbierky (Duály, Šport, Malé veľké mesto) v básnickej reedícii, ktorá si všíma podobnosť textov a výrazu aj napriek niekoľkoročnému časovému rozstupu. Prozaicky debutovala novelou Čepiec, kde mapuje vlastné prežívanie a skúsenosti s objavovaním nového regiónu. Spoznáva výrazne folklórnu oblasť, kde sa učí šiť tradičný šumiacky čepiec. Svojou autentickou výpoveďou zaujala aj porotu knižnej ceny Anasoft litera a novela sa ocitla vo finálovej pätici. Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene uviedlo divadelné spracovanie Čepca, v súčasnosti sa pripravuje jeho preklad do českého a maďarského jazyka, Okrem iného pôsobí ako kultúrna manažérka a je spoluzakladateľkou ceny Anasoft litera.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...