Jørn Lier Horst: Bývalý detektiv
12. 07. – 19.00 – Brno
13. 07. – 19.00 – Ostrava
14. 07. – 19.00 – Bratislava
Od ostatních autorů severských detektivek se liší v tom, že dlouhé roky pracoval jako policejní vyšetřovatel. Kromě kriminologie vystudoval také filozofii a psychologii, posledních deset let je spisovatelem na plný úvazek, Narodil se v roce 1970 a za svůj román Honicí psi, který vyšel česky i slovensky (Poľovné psy), získal nejvýznamnější severská ocenění v oblasti krimi literatury, Cenu Rivertonova klubu a Skleněný klíč, cenu za nejlepší norský detektivní příběh, a cenu za skandinávský detektivní román roku. Česky vyšla Záhada mloka, detektivka „pro čtenáře ve věku 9–14 let“, nebo pro mladší Operace Bouřkový mrak, která vyšla i slovensky. Obdivovatele severské krimi Joa Nesbøho možná zklame nedostatkem akčních scén, ale milovníky poctivé detektivky zaujme.
Miloš Doležal: Běs a květ a rejnok
12. 07. – 20.30 – Brno
13. 07. – 19.00 – Ostrava
Narozen 1970 v Ledči nad Sázavou. Absolvoval nakladatelství na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, pracoval jako redaktor časopisu Perspektivy a redaktor Českého rozhlasu. Píše poezii, drobnou prózu, věnuje se publicistice, esejistice a ediční práci. Jeho tématem je paměť Vysočiny, hlavně křivdy, bezpráví a teror druhé světové války plus stalinismu kraje 50. let. Vydal na třicet knih, naposledy Čurda z Hlíny (2019), Do posledních sil (2020), 1945: léto běsů (2022), Jana bude brzy sbírat lipový květ (2022), Trnem rejnoka (2023). Laureát řady cen, mj. Kniha roku Lidových novin (2012), Vlastní cestou PEN Klubu (2023) a Magnesia Litera Kniha roku (2023).
Are Kalvø: Stand-up, hory, knihy
12. 07. – 19.00 – Ostrava
13. 07. – 19.00 – Bratislava
Jako přední norský komik (narozen v roce 1969) se už desítky let věnuje žánru stand-up comedy, je také autorem více než deseti převážně satirických knih, ale také muzikálů a oper. V knihách se věnuje politice, náboženství i fotbalu. Anebo horám. Ačkoli vyrostl v severozápadním Norsku, v krajině plné fjordů a hor, nikdy ho okolní příroda nelákala. Aby pochopil, co na ní ostatní vidí, vydal se nakonec do hor a o svých zkušenostech a zážitcích napsal knihu Hory, peklo, ráj. Vyšla i v českém a slovenském (Antiturista) překladu. Přiznal, že je to kniha o něčem, čemu vůbec nerozumí. Láska k horám je však pro Nory téměř posvátná a Kalvø si z ní jako milovník kaváren a barů s gustem utahuje.
Karel Veselý: Může hudba změnit svět?
12. 07. – 19.00 – Ostrava
13. 07. – 19.00 – Bratislava
Narozen 1976 ve Znojmě. Vystudoval anglistiku a filozofii na Filozofické fakultě Masarykovy Univerzity v Brně. Je hudební publicista a prozaik. Pracoval jako učitel a překladatel, od roku 2008 je na volné noze. Je autorem nebo spoluautorem publikací ze současnosti a dějin populární hudby a kultury, například Hudba ohně (2010), Planeta Nippon (2017) a Všechny kočky jsou šedé (2020). Napsal romány Bomba Funk (2017) a Kov (2022). „Metal je víra i zákon,“ stojí v anotaci posledního titulu. „Hlavní hrdina […] podle něj žije, i když svět okolo něj má trochu jiná pravidla. Má se přizpůsobit on, anebo je v pořádku neustupovat a řídit se vlastními pravidly? Jak se dá pohlížet na svět skrze ponurou mlhu bezútěšného black metalu? A může hudba změnit svět?
Kjartan Fløgstad: Angažovaný i magický
12. 07. – 19.00 – Bratislava
Na univerzitě v Bergenu studoval literaturu a lingvistiku (nar. 1944). Než se však stal jedním z nejvýznamnějších norských spisovatelů, pracoval jako dělník a také jako námořník. Sympatie k proletariátu a politická angažovanost se pak promítly i do jeho díla. Průlomový román Dalen Portland (Údolí Portland), za který dostal cenu Severské rady za literaturu, líčí životy maloměstských dělníků a námořníků v období poválečného rozvoje norského průmyslu. Jeho romány spojují sociální satiru s modernistickou hrou s jazykem a vyznačují se kombinací prvků evropského kritického realismu, moderní avantgardy a latinskoamerického magického realismu. Sám ostatně do norštiny přeložil dílo chilského básníka Pabla Nerudy stejně jako výběr z poezie kubánských básníků. Z jeho rozsáhlého díla znají čtenáři v Česku a na Slovensku zatím pouze esej Pyramida o opuštěném sovětském hornickém městě na souostroví Špicberky, kdysi nejdokonalejším komunistickém místě na světě.
Pavol Rankov: Tajomstvá, mystifikácie, iracionality
12. 07. – 19.00 – Bratislava
Narodil sa 16. septembra 1964 v Poprade. Študoval knihovedu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, kde aj pracuje na Katedre knižničnej a informačnej vedy. Okrem pedagogickej činnosti sa venuje koncepciám a teóriám z oblasti masmédií, reklamy, informačných technológií a kultúry. Žije v Bratislave. Debutoval zbierkou poviedok S odstupom času (1995), ktorá sa vyznačuje nadväznosťou na tradície svetového i domáceho fantastického realizmu, časovou a priestorovou neukotvenosťou, narábaním s prvkami tajomna, mystifikácie, iracionality a dôrazom na prekvapujúcu pointu. V lete 2001 vydal svoju druhú zbierku poviedok s názvom My a oni / Oni a my. Odvtedy napísal mnoho umeleckých či odborných kníh, okrem iných historický román Matky či Legenda o jazyku. V roku 2020 vydal rozprávky pre deti Princezné a princovia – knižku neošúchaných príbehov, ktoré chytia za srdce. V tom istom roku sa stal laureátom 14. ročníka Ceny Európskej knihy za knihu Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy). V roku 2022 mu vyšla novela Klinika.