Simon Stranger: V domě zla
25. 07. – 19.00 – Brno
26. 07. – 19.00 – Ostrava
27. 07. – 20.00 – Prešov
Když se dozvěděl, že blízcí příbuzní jeho ženy žili v někdejším sídle Henryho Rinnana a jeho bandy, tedy v domě, ve kterém dvojitý agent na popud nacistů vraždil své spoluobčany, rozhodl se příběh nejnenáviděnější postavy norských dějin a jeho obětí stvárnit literárně. Román o holokaustu a nezměrné touze přežít vyšel také česky jako Lexikon světla a tmy. Díky zručnému spojení historických faktů a fikce se mu podařilo ukázat, jak tytéž historické okolnosti plodí v jedněch zlo a ve druhých odvahu. Autor se narodil v roce 1976, kromě románů píše také knihy pro děti.
Jaromír Typlt: Je to řeč sama…
25. 07. – 20.30 – Brno
26. 07. – 19.00 – Ostrava
Narodil se v roce 1973 v Nové Pace. Vystudoval filozofii a český jazyk a literaturu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Básník, esejista, editor, performer, kurátor (od roku 2000 Malá výstavní síň a Galerie U Rytíře v Liberci, od roku 2022 galerie Art brut Praha). Jako básník spojuje text se zvukem, pohybem, obrazem; viz knižně Stisk (2007). Vydal tituly Ztracené peklo (1994; Cena Jiřího Ortena, 1994), Rozžhavená kra (1996), Že ne zas až (2003), Za dlouho (2016) a další. Je rovněž autorem monografie sochaře Ladislava Zívra (2013). „Myslím, že nejsme pány věcí, které píšeme,“ řekl v rozhovoru s Michaelou Velčkovou. „Naopak. Já sám se v době, kdy texty získávají svoje konečné obrysy, považuji spíš za přísně vycvičeného sluhu, který má pouze co nejdokonaleji vyplnit čísi příkazy. Je to řeč sama, kdo si určuje rytmy, a my se na to můžeme nanejvýš nějak naladit. Pochopit, co se po nás žádá.“
Fredrik Brattberg: Cena Ferdinanda Vaňka
25. 07. – 19.00 – Ostrava
26. 07. – 20.00 – Prešov
Dramatik, který se narodil v roce 1978, píše hry, jež se hrají na jevištích po celém světě. Držitel prestižní Ibsenovy ceny za hru Návraty, kterou v Česku uvedlo brněnské Divadlo Feste, se původně živil jako hudební skladatel. Zkomponoval přes čtyřicet děl: od chorálních zpěvů přes operu až po komorní a orchestrální skladby. Dnes patří k nejčastěji inscenovaným norským dramatikům v zahraničí. Vlastně je mnohem častěji uváděn v zahraničí než doma. Jeho hry byly přeloženy do více než dvaceti světových jazyků a jejich inscenace zařadila na program i přední německá a francouzská divadla, např. Schauspiel Frankfurt, nebo pařížské Théâtre du Rond Point a Théâtre de la Cité. Ve svých hrách využívá hudební teorii a kompoziční techniku vážné hudby, takže zatímco hra postupuje dopředu, některé scény se pravidelně opakují. S hrou Pozice v tuzemsku zvítězil v soutěži o Cenu Ferdinanda Vaňka pořádanou časopisem Svět a divadlo.
Aleš Kauer: Nádherná ženská vlastnost
25. 07. – 19.00 – Ostrava
26. 07. – 19.00 – Prešov
Aleš Kauer se narodil v roce 1974 v Zábřehu na Moravě, je to výtvarník, básník, performer, zakladatel nakladatelství Adolescent, několika performativních projektů na pomezí hudby, zvuku, slova a tance, čilý organizátor kulturních akcí a literárně-hudebního festivalu Kvílení. Výbor z jeho juvenilních básní nazvaný Dynamika s harmonickou opojností vydalo nakladatelství Kniha Zlín v roce 2011. Poslední básnické sbírky vyšly v nakladatelství Adolescent: VNĚ/MNĚ (2014) a HappyEND (2020). Současně vydává pravidelně po pěti letech deníkové záznamy formou bibliofilských tisků. Na jeho Bandcampu a YouTube jsou ke slyšení a ke zhlédnutí cykly zhudebněných básní. „Zkušenější mi říkají, že se musím věnovat pouze jedné činnosti, aby byla skutečně dobrá,“ řekl v rozhovoru s Jaroslavem Balvínem. „Já osobně jsem přesvědčen, že pohled z dalšího břehu je obohacující. Navíc mám nádhernou ženskou vlastnost. Zvládám pět věcí naráz. A čím víc jich je pospolu, tím jsou lepší.“
Arne Ruset: Pomalu a jistě
25. 07. – 20.00 – Prešov
Norský psychiatr, spisovatel a básník se narodil v roce 1951, vystudoval psychologii a sociologii na univerzitě v Bergenu a medicínu na univerzitě v Tromsø. Žije v Molde a píše poezii, knížky pro děti, povídky i romány. Na literární scéně debutoval v roce 1973 sbírkou básní Spelemannslaget Love (Šumařský spolek Love) - od té doby získal řadu ocenění, mimo jiné i Cenu norských kritiků za dětskou literaturu. Ve svém díle se soustřeďuje na vztahy mezi pracovním životem, společenskými kontakty, osobnostním vývojem a normalitou. Častým motivem je osamělá lidská existence a únik před realitou pomocí představivosti a snění, které mají samotu kompenzovat.
Jiří Dědeček: Pohyblivý cíl
25. 07. – 19.00 – Prešov
Narodil se v roce 1953 v Karlových Varech. Vystudoval knihovnictví a vědecké informace na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a scenáristiku a dramaturgii na FAMU. V sedmdesátých letech byl dorostenecký mistr ČSSR ve skifu. Od roku 1983 je ve svobodném povolání. Je znám především jako písničkář (1973–1985 ve dvojici s Janem Burianem), textař, básník, prozaik, autor knížek pro děti, překladatel z francouzštiny, scenárista, fejetonista. Dlouholetý předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu. Svůj život a dílo představil v knižním rozhovoru s Janem Šulcem: Jiří Dědeček – pohyblivý cíl (2020).
Komentáře z Facebooku
Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.