Aka Morčiladze: Když zboříte kurník, nemůžete z jeho prken postavit palác

- Gruzínská čítanka - 02. 04. 25

Aka Morčiladze se narodil v roce 1966 v Tbilisi a je jedním z nejvýznamnějších, nejuznávanějších a nejtalentovanějších gruzínských literátů současnosti. Zároveň je pamětníkem časů, kde se zdálo, že svoboda a demokracie přebírá otěže... “Když byl rozpuštěn Sovětský svaz, byli jsme všichni šťastní. Byly to šťastné dny. Pak se ale ukázalo, že když zboříte kurník, nemůžete z jeho prken postavit palác. Nemáme ani nové prkno. Nic. Je to nebezpečné,” řekl. 

“Jsme zemí nasycenou dědictvím Sovětského svazu: v těle i v duši máme touhu po moci, nátlaku, zastrašování, útlaku, tísni, výhrůžkách a vydírání a žádná gruzínská vláda se ti nikdy nesnažila konečně vymýtit.” 

Studoval a později vyučoval gruzínské dějiny na Státní univerzitě v Tbilisi, pracoval jako komentátor ve sportovním deníku a v roce 2000 se účastnil evropského Literárního expresu. Napsal přes dvacet románů a tři povídkové sbírky, které od roku 1998 vydává nakladatelství Sulakauri. 

Dokáže vyprávět jak o současném životě v Gruzii, tak o nedávné minulosti – třeba o středověku – a jeho dílo se vyznačuje skvělými zápletkami. 

Mezi lety 2005 a 2006 moderoval televizní program o literatuře a je držitelem řady gruzínských literárních ocenění. Podle jeho děl vznikla řada filmů a divadelních her, některé i v zahraničí. 

Morčiladze věří, že román nemusí nutně začínat na začátku a přímou čarou mířit ke konci. Žije a působí v Londýně. "Existují kultury, které jsou mrtvé, ale přežívají díky vědy na univerzitě. Existují velké kultury, které nikoho nepotřebují, protože mají vysoký standard a ta nepolapitelnost vytváří trápení,“ řekl na letošním knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem. 

„Gruzínská literatura, o které víte, že je velmi stará, je zde po mnoho staletí. Říkáme - 1 500 let, naši vědci zase mluví o jiných cifrách. Ale ať už je to jakkoli, tato staletí jsou jen maličkostí v diskusi o tom, co je cenné a o tom, co nestojí za to,“ pronesl na veletrhu s tím, že stejně jako ostatní literatury se i ta gruzínská točí jen kolem lidí. 

Gruzínská literatura má silnou poezii, tvrdí auto. „V Gruzii se vypráví takový vtip, že ku psaní románu je třeba mít hodně času, stůl, papír, židli a možnost přemýšlet. A když je válka, je to problém. Zato báseň je napsaná hned a stačí ji složit třeba na kolenou.“ 

Aka Morchiladze byl nominován na Nobelovu cenu. Informaci zveřejnil Institut gruzínské literatury Shota Rustaveli, podle nějž byl nominován na Nobelovu cenu za literaturu za rok 2025. 

"Je nám ctí vám oznámit, že společným rozhodnutím Institutu gruzínské literatury Shota Rustaveliho, Fakulty humanitních studií Státní univerzity v Tbilisi a Rady Gruzínské asociace srovnávací literatury byla znovu nominována kandidatura spisovatele Aka Morchiladze na Nobelovu cenu za literaturu za rok 2025," stojí v prohlášení. 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...