Aleš Palán: Muži jsou snílci, mystici, ženy jsou racionální a pracovité bytosti

- Magnesia Litera - 23. 04. 24

Aleš Palán se narodil v roce 1965 v Jihlavě. Studia na Masarykově univerzitě v Brně nedokončil. Toulal se krajinou, pracoval jako hlídač, figurant a kopáč. Pracuje jako novinář, editor, básník a prozaik. Napsal přes deset knižních rozhovorů: s Marií Svatošovou (Neboj se vrátit domů, 2018), s šumavskými samotáři (Raději zešílet v divočině, 2018), s Janem a Gabrielem Florianovými (Být dlužen za duši, 2007), s Danielem a Jiřím Reynkovými (Kdo chodí tmami, 2004), s Bohumilem Vítem Tajovským (Člověk musí hořeti, 2001). Je autorem dvou kmih poezie a čtyř knih prózy – např. Miss Exitus (2019).

„V beletrii je pro mě důležité vycházet z něčeho konkrétního, tady si do světa fikce netroufnu,“ řekl na Rádiu Vltava s odkazem na knihy Miss exitusRatajský les.

V roce 2020 získal Magnesii Literu za pokračování rozhovorů se samotáři Jako v nebi, jenže jinak (nakladatelství Prostor).

„Za radikální změnu odejít z civilizace nesou tito lidé následky, nemají informace, ale myslí si věci sami za sebe, některé jejich příběhy jsou zničující a bolavé,“ řekl o osudech lidí, kteří se rozhodli žít na samotě v šumavských lesích (Raději zešílet v divočině, Prostor 2018).

Palán si uvědomil, jak jsou lidé v současnosti formováni hlavně životem ve městě. „Palánova generace si jako první vyzkoušela ideál života mimo civilizaci. Často to končilo deziluzí – třeba proto, že představy o nezávislosti narážejí na potřeby typu vybrat pro děti dobrou školu. Palán ovšem nezachycuje rodiny na ‚cestě z města‘,“ interpretoval Palánovu publicistiku Petr Vizina.

„Strašně mě překvapilo, že knížka takhle zarezonovala, že lidé mají o tento okraj zájem. V tom je pro mě primární přínos Divočiny,“ poznamenal Palán. „Ano, muži jsou snílci, mystici, ženy jsou racionální a pracovité bytosti,“ představil své hrdiny spisovatel.

„Vybírám si lidi, jejichž příběh ilustruje jev. Politické vězně, exulanty nebo aktivisty, jako je třeba zakladatelka hospiců Marie Svatošová. Psal jsem třeba taky o hokejistech, hokej je super, je to veliké téma a politikum. V posledních letech se ale moje hledání proměnilo, nacházím kvalitu u lidí, kteří nemají hlas. Jsou sice neznámí, ale jejich zkušenost je tak jedinečná, že mi život i společnost dokáže ukázat ze zcela nečekaných úhlů pohledu,“ prozradil na vltavské Vizitce.

Poslední mačovský večer sezony 2019 v Brně četl Aleš Palán jako poslední tuzemský host. „V půl deváté jako český host 31. večera Měsíce autorského čtení 2019 čte autor bestselleru Raději zešílet v divočině Aleš Palán,“ tak nějak se nesla poslední facebooková pozvánka na MAČ. „Přijďte s námi oslavit vyvrcholení měsíčního svátku literatury! Čtením to nekončí,“ lákali pořádající Větrné Mlýny.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...