Auður Jónsdóttir se narodila v roce 1973 v Reykjavíku. Je známa jako spisovatelka a novinářka, jeden z nejsilnějších ženských hlasů současné islandské literatury. Psaní má v krvi - jejím dědečkem byl nobelista Halldór Laxness.
S románem Fólkið í kjallaranum (2004, Lidé ve sklepě) získala Islandskou literární cenu, za autobiograficky laděnou knihu Ósjálfrátt (2012, Bezděčně) zase Islandskou cenu za literaturu psanou ženami. Skrze příběhy Eyji, aspirující spisovatelky, její matky, alkoholičky a babičky, manželky nobelisty, popisuje islandskou společnost dvacátých let minulého století. Za obě knihy byla nominována na prestižní Cenu Severské rady za literaturu.
Ve svých knihách spojuje fikci a skutečnost, s humorem vypráví o soucitu a lidské nedokonalosti. „Psaní mi propůjčuje aspoň nějakou kontrolu nad životem, protože ve všem tom chaosu nalézám příběhy,“ říká.
Auður chtěla napsat román o člověku, který se probudí ze záchvatu a je jako novorozenec; neví, jak se jmenuje, ani co je. „Takže jsem na tom chtěla pracovat se svými vzpomínkami. Četla jsem totiž článek jednoho neurologa v německém vědeckém časopise, že jsme jen jako naše vlastní fikce. Naše vzpomínky jsou založeny na tom, jak si naši osobnosti pamatují. A jsou velmi oportunistické."
Podpořeno z Fondů EHP a Norska
v rámci programu Kultura (www.fondyehp.cz/kultura),
název projektu Měsíc autorského čtení, čestný host Island.
Komentáře z Facebooku
Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.