Denemarková v Kalifornii přečte z anglického vydání knihy Peníze od Hitlera
- Totalita nezmizela 2 - 26. 04. 18Série literárních čtení, kterou připravil John Fowles Center for Creative Writing na Chapman University ve Spojených státech, má 30. dubna hosta, kterého znají pilní návštěvníci festivalu Měsíc autorského čtení. Radka Denemarková přečte v Kalifornii ukázku z anglického vydání knihy Peníze od Hitlera. (Více informací ZDE)
„Dále bude v USA číst z esejistického textu "Europe is here, and it´s not moving" a uvede rovněž i svou přednášku na téma Poetika evropského románu dvacátého století,“ popsala redakci www.mac365.cz Martina Zuzaňáková, která se spisovatelkou spolupracuje.
Tato spisovatelka, literární historička, scenáristka, překladatelka a dramaturgyně se narodila v roce 1968. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy (obor germanistika a bohemistika) a v roce 1997 obhájila doktorát dizertační prací z literární teorie.
„Pobývala na tvůrčím stipendiu ve Wiesbadenu, v Berlíně, v roce 2010 v rakouském Grazu, pak na ostrově Usedom, což byla součást Ceny německých literárních kritiků, či v Krems an der Donau,“ vyjmenovala Zuzaňáková.
Denemarková pracovala v Ústavu pro českou literaturu při Akademii věd ČR, jako lektorka a dramaturgyně v pražském Divadle Na zábradlí, externě vyučovala tvůrčí psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého. „Od roku 2004 je spisovatelkou na volné,“ uvedla Zuzaňáková.
Publikovala monografii divadelního a filmového režiséra Evalda Schorma Sám sobě nepřítelem (1998), redigovala sborník Zlatá šedesátá (2000), je autorkou studie Ohlédnutí za Milenou Honzíkovou (Dopis zmizelému, Torst, 2003).
Vydala romány A já pořád kdo to tluče (Petrov, 2005), Peníze od Hitlera (Host, 2006), Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla (Host, 2008), dvojromán Kobold. Přebytky něhy. Přebytky lidí (Host, 2011), či román Příspěvek k dějinám radosti (Host, 2014).
V roce 2010 uvedlo pražské Švandovo divadlo dramatizaci románu Peníze od Hitlera. „V témže roce měla v Divadle Na zábradlí světovou premiéru její divadelní hra Spací vady (knižně Akropolis, 2012),“ popsala Zuzaňáková.
Spisovatelka je spoluautorkou scénáře k filmu MY2 (knižně Mladá fronta, 2014). Překládá z němčiny studie, divadelní hry (Bertolt Brecht, Elizabeth Hauptmannová, Roland Schimmelpfennig, David Gieselmann, Fritz Kater, Thomas Bernhard, Franz Xaver Kroetz ad.), prózu (Michael Stavarič, Josef Hasslinger, Herta Müller).
Scenáristicky se podílela na televizních dokumentech, své články, recenze a studie publikuje v Souvislostech, Tvaru, České literatuře, Hospodářských novinách, Lidových novinách, Respektu a německy v Die Weltu.
„Byla nominována na Cenu Alfréda Radoka 2003 za dramaturgický počin uvedením Náměstí hrdinů Thomase Bernharda, v roce 2007 získal její román Peníze od Hitlera cenu Magnesia Litera za nejlepší prózu roku, polské vydání bylo nominováno na cenu Angelus (2009),“ připomněla Zuzaňáková.
Za německé vydání titulu Peníze od Hitlera obdržela Usedomskou literární cenu (Usedomer Literaturpreis 2011, laudatio: Hellmuth Karasek) a Cenu Georga Dehia (Georg-Dehio-Buchpreis 2012: laudatio: Andreas Kossert). Švédské vydání nominováno na cenu Kulturhuset Award (2017).
Románová monografie Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla byla 2009 oceněna cenou Magnesia Litera za nejlepší publicistickou knihu roku a byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého.
„Každý rok vede tvůrčí psaní pro děti z dětských domovů v rámci festivalu OUT OF HOME,“ uzavřela Zuzaňáková.
Komentáře z Facebooku
Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.