Einar Mar Gudmundsson: Nikdo si nechce číst o cvocích

- Islandský příběh - 11. 10. 22

Einar Mar Gudmundsson se narodil v roce 1954 v Reykjavíku, kde mimo studií v Kodani žije. Jeho díla se odehrávají, nebo mají blízko k islandskému hlavnímu městu.  

Publikovat začal v roce 1980, kdy vydal dvě sbírky, které sám po reykjavických ulicích a barech prodával. Pak začal psát prózu, vydal tzv. "reykjavickou" románovou trilogii. Dále už následovali Andělé všehomíra, dosavadní vrchol Gudmundssonovy spisovatelské dráhy.  

Gudmundsson také překládá a je autorem několika filmových scénářů, spolupracoval na vzniku filmové verze Andělů. “Je to dlouhý příběh. Román Andělé všehomíra je věnovaný mému bratrovi, který měl duševní chorobu a vzal si život. Příběh je založen na něm, ale zároveň to není biografie. Hlavní roli hraje to, že jsem pronikl k lidem, kteří žili na hranici, v rohu společnosti, jestli to tak mohu říct,” řekl v rozhovoru pro Česká rozhlas. 

“Když jsem nabral odvahu a vykládal lidem, o čem píšu, všichni jenom krčili rameny a říkali: Nikdo si nechce číst o cvocích.“  

Pro společnost je nezdravé, když se umlčují lidé, kteří chtějí mluvit o problémech, myslí si prozaik. “Myslím, že žádný autor nemůže být takový ignorant, aby nepsal o světě kolem sebe. Realita vás vždycky konfrontuje. Je v pořádku napsat si příběh nebo básničku a nemyslet při tom na nic tam venku, nejste přece kněz, ale někdy se to prostě stane. Někdy lidi čtou vaše díla jako poselství – a když se to stane, měl byste za to brát odpovědnost,” řekl. 

Autor se domnívá, že všichni spisovatelé celého svět a píší podobný příběh. “Lidský život je v těch fundamentálních aspektech všude stejný. Zjišťujete, s kolika lidmi máte spoustu společného, i když píšete nebo čtete o něčem zdánlivě jiném. Myslím, že všichni lidé hledají nějaká vysvětlení, chtějí dobrý příběh, chtějí rozumět životu, chtějí se spolu smát,” naznačil. 

Autor odmítá, že by jeho dílo bylo příspěvkem k tématu magické reality. “Ve středověku byl koncept reality daleko širší. Dřív se za realitu braly také sny, naše pocity. Moderní svět je položený na rozvoji, na penězích, strojích. Moderní svět si myslí, že sny nejsou produktivní.” 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...