Eva Talpová se narodila v roce 1963 v Brně. Pracovala v knihkupectví, poté jako publicistka, nyní středoškolská učitelka. Vydala soubor básní v próze Krajiny (1997) a sbírku poezie Hážou si kopřivy hlavou (2001), Rybička na šněrování (2006) a román Po velmi tenké čáře (2007), částečně autobiografický příběh z 80. let minulého století o triu dívek, „kterým je lehce přes dvacet a pracují v knihkupectví, hledají sebe, lásku, ideál, svět a svůj otisk v něm…“
Svou tvorbu představuje na řadě autorských čtení a festivalů. Spolupracovala s deníkem Rovnost, kam psala fejetony, které také později vyšly knižně. Autorsky se podílí na učebnici Nová literatura. A studentům vzkazuje: „Knihy nekoušou, nebojte se je číst!“
Na otázku, co pro ní znamená MAČ Větrných mlýnům odpověděl. “Maximální Čtení! Autorské čtení znamená vnímat se navzájem. Přímo. Čtenář — autor. Sedíte v hledišti a čekáte Mistra. Přijde… člověk. Loví v tašce brýle. Trochu ráčkuje. Takhle jste si jej nepředstavovali. Pod stolem šoupe v rozpacích nohama. V sále je vedro. Jenže pak začne číst a… přijde k vám slovo,“ uvedla.
„Možná spisovatel nevyslovuje tak dobře jako profesionální rétor. Čte však po svém a čte své. Jen on jediný tedy ví — jak. Neodoláte. Protože knížku si můžete přečíst víckrát. Ale autorovo čtení je neopakovatelné. A vy tu sedíte, propojeni, a sdílíte tuhle chvíli. Zasaženi — čtením,“ doplnila.
MAČ je posle Talpové úžasná akce. „Myslím, že nemá obdoby v našem Česku. Vyplatí se uspořádat si červencový život tak, aby zbyl čas jít večer… na Čtení. A pak se třeba taky lehce popíjí. Sedí se v noci v prudkém dešti pod slunečníkem, který prokapkává. Nebo v dusném parnu u piva…“
Talpová je i členkou Obce spisovatelů. „Do Obce mě zlanařila jedna kamarádka, samotnou by mě nic takového nenapadlo, říct o sobě, že jsem spisovatelka, bych se neodvážila. Zkusmo jsem poslala do Obce ukázky svých prací a přijali mě. Je tam prý na to desetičlenná komise. Byla to pro mě pocta. V praxi mi to ale nic nepřineslo,“ prozradila v jednom rozhovoru.
Komentáře z Facebooku
Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.