Ferenc Czinki se narodil v roce 1982, je spisovatel, redaktor, kritik, organizátor kulturních akcí, místopředseda Společnosti autorů beletrie a novinář. Pracoval v řadě reakcí a také jako ředitel nezávislého divadla.
Ve své první knize Egy kocsma város (Jedna hospoda město, 2014) lavíruje na hranici beletristické fikce a žurnalistiky. Příběhy z panelákových hospod zde vykreslují obraz jednoho města.
Jeho román A pozsonyi metró (Bratislavské metro, 2017) byl inspirován tvůrčím stipendijním pobytem v Bratislavě a vznikl při procházkách bratislavskými ulicemi. „Zajímají mě ta východoevropská a východostředoevropská mementa, která tu zůstala z dob jiného světového uspořádání. Neexistující bratislavské metro je podle mě úžasným symbolem toho všeho,“ řekl Czinki.
Neexistující bratislavské metro dokonce láka maďarské turisty, aby ve slovenské metropoli chodili po stopách autorovy knihy. V Maďarsku je román Bratislavské metro tak populární, že spisovatel vyráží se svými fanoušky na exkurze do Bratislavy.
Podle spisovatele je není román populární v prvém slova smyslu. “Populární je silné slovo vhledem k malému knižnímu trhu v Maďarsku. Má však své čtenáře a tvrdé jádro fanoušků, kteří knihu oblíbili natolik, že chtějí vidět místa, kde se příběh odehrává,” řekl v rozhovoru pro Denník N a doplnil, že si zpočátku myslel, že vyrazí na víkend s kamarády, ale později se mu začali ozývat neznámí lidé se žádostí o exkurze.
“Základem exkurze jsou hospody jako Lipa a Bernard, ale není to zase jen o sezení u piva. Je to celkem náročná celodenní procházka, chodíme totiž zásadně pěšky. Z centra města šlapeme na kraj Petržalky k nedostavěné stanici metra, odsud směřujeme k dostihové dráze a pak zpět do Lipy,” popal autor.
V Maďarsku dostal spisovatel nálepku hospodský autor. To není úplně příjemné, ale hospody se do knihy dostaly úplně přirozeně, jako křižovatky osudů a příběhů.”
Komentáře z Facebooku
Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.