Předvánoční titul z Větrných mlýnů se jmenuje Šnyt, léta práce knize obětoval Ivan Motýl, má 31 kapitol, obsahuje 573 básní od 401 autorů, ale také 148 zpráv z dobového tisku. A na závěr čtenáře čeká 40 stran doslovu…
„Antologie básní o pivu v poezii a poezii v pivu. Napříč generacemi i básnickými žánry, nejstarším autorem v pivním výboru je Václav Kliment Klicpera (1792–1859) a nejmladším Jiří Šimčík (2003),“ poznamenali vydavatelé z Větrných mlýnů.
„Čtenář se v knize setká například s básněmi Nely Bártové, Ivana Blatného, Egona Bondyho, Maxe Broda, Bohumila Doležala, Bohumila Hrabala, Daniela Hradeckého, Filipa Klegy, Petra Hrušky, Sufiana Massalema, Naděždy Plíškové, Martina Stöhra, Ivana Wernische a mnoha dalších,“ představil dílo Ivan Motýl.
Jako Ariadnina nit se tematickými kapitolami Šnytu táhne Piviáda z pera Antonína Vojtěcha Valenty Mělnického (1846–1892), který zrzavý mok zbožňoval jako málokterý český poeta.
Šnyt ovšem pivo nikterak neadoruje, ani ho nedémonizuje. Český básník ví, že pivo je nebe i peklo v jednom, proto o něm tolik píše.
„Je to až závrať, zdánlivé kóma,“ básní o pití chmeloviny Ivan Diviš.
A Jan Neruda před tou závratí varuje: „Pro pivo v českém pokroku / jde vše až hrůza líno.“
Sestavovatele antologie vyzpovídal básník Petr Čichoň. „Ve Šnytu jsem se nicméně nevyhýbal ani výčepním slitkům, protože i špatná poezie může leccos prozradit o pivní (ne)kultuře v českých zemích. Například v kapitole Pivo dětem najde čtenář jímavě bolestný zážitek Petra Hrušky z vlaku (Chlap se / snaží / směje se na děcko / ukazuje na srnky / má první pivo…), ale zároveň jsem zařadil i přihlouplou rýmovačku jistého Radka Nehasila (V parném létě táta ví, / co ho dobře osvěží. / Pivo dobré jako křen, / cvakne zátka a je v něm!),“ prozradil Motýl.
Došlo i na dotaz ohledně piva a mladé básnické generace. „Nejmladší ani střední básnickou generaci už sice moc nepotkávám v zaplivaných pivnicích, ale pivo se dnes čepuje i v kdejaké kavárně. Co jsem vypozoroval, tak hodně básnířek pouští pivo do poezie naprosto přirozeně, což se dříve úplně nedělo. A konkrétně to ve Šnytu dokazují třeba Krista Kašpar, Nela Bártová, Kateřina Koutníková, Eli Hondl, Alžběta Stančáková, Eva Marie Růžena, Anna Luňáková i mnohé další,“ poznamenal Motýl.
„Dominik Bárt, který rediguje jedinečnou knižní řadu debutů Mlat, pivo v podstatě nepije. Anebo si jen výjimečně poručí šnyt. A byl jsem u toho, když na Tchaj-wanu učil šnyt čepovat místního výčepního, který o takové míře nikdy nic neslyšel. Dominik by si celé pivo nedal, v tom je zásadní, tak se nakonec ten asijský výčepák nechal vyškolit,“ dodal Motýl.
Komentáře z Facebooku
Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.