Jan Těsnohlídek: Myslím, že žádný recept na dobré čtení neexistuje
- Švandalská chvilka poezie - 07. 04. 21Do Kavárny Švanda se za časů pandemických zákazů vloudili básníci. Inkognito, on-line. Napřed se na sociálních sítích objevil profil nazvaný Švandalové poezie, pak bylo třeba obsadit kanál YouTube. Švandalové poezie jednotlivé díly vyrobili ve spolupráci s MAESS a Line Servis.
“Jako první svou tvorbu představí Jan Těsnohlídek (ročník 1987), básník žijící v Brně, vede nakladatelství JT’s, kde vydává především mladší básníky (T. Čada, O. Hrabal, Š. Leitgeb a další.). Za svou debutovou sbírku Násilí bez předsudků získal v roce 2010 Cenu Jiřího Ortena," uvedli pořadatelé Dominik Bárt a Kateřina Koutníková.
“Tematicky se jeho tvorba pohybuje mezi sociální kritikou a osobní lyrickou zpovědí. Jeho poetika byla před lety jednou z těch, které vzbudily debatu ohledně takzvané angažované poezie. Těsnohlídkovou poslední sbírkou, z níž mimo jiné ve Švandalské chvilce předčítá, je Hranice a zdi (2018).”
Jan Těsnohlídek na pódiích i za stolky četných autorských čtení získal neopakovatelný “recitátorský” rukopis. “Myslím, že žádný recept na dobré čtení neexistuje. Pokud by byl, znali by ho spíš herci než autoři. Podle mě pro začátek stačí, když se čte nahlas a srozumitelně. Nicméně co autor, to jiný styl, jak z hlediska psaní, tak čtení. Za sebe jsem toho názoru, že dokud je autor živý, je dobře, když čte svoje věci sám, a to klidně i blbě, protože je to vždy autentické,” prozradil v rozhovoru na portále iLiteruatura.cz.
Komentáře z Facebooku
Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.