Larysa Denysenko: Celý profesní život jsem bojovala proti násilí

- Ukrajina - 09. 03. 22

Larysa Denysenko se narodila v Kyjevě roku 1973, ale pochází z litevsko-řecké rodiny a jejím prvním jazykem byla ruština. Vystudovala práva na kyjevské univerzitě. Je známa nejen jako spisovatelka, ale i jako advokátka a občanská aktivistka. Napsala knihy se specifickým humorem – Kávová příchuť skořice, 2005, Kaleidoskop času, 2013.

V románu Od dědy, co zemřel, k dědovi, co zahynul (2012) se zabývá druhou světovou válkou v německé a ukrajinské paměti. Kromě beletrie píše sloupky, povídky a eseje do společenských časopisů i ekonomických týdeníků. Razí heslo, že: „Zkoumat sama sebe je slušnější a poctivější“.

Je kurátorkou projektů poskytování bezplatné právní pomoci. „Práce ve veřejném rozhlasu je především svoboda. Snažím se lidem pomoci dozvědět se více o svých právech a svobodách, příležitostech a způsobech rozvoje,“ popisuje. Larysa má také bohaté zkušenosti s žurnalistikou, jíž se věnuje od roku 2006. V říjnu 2014 debutovala v rozhlasu.

Nyní vytváří cyklus pořadů o „rodové spravedlnosti“, kde pomáhá lidem pochopit složitosti bezpečnostních postupů, poukazuje na chyby a procesní porušení, které nastávají při vyšetřování a na soudech. „Pokud říkáte, že člověka a jeho život změníte k lepšímu, nebo mu alespoň dáte radu – pak je to ten přístup, za který stojí za to dělat svou práci,“ tvrdí.

Hon na čarodějnice

Loni na podzim se ve Lvově na programu knižního veletrhu Mezinárodní fórum vydavatelů mělo objevit představení její dětské knihy „Maya a její matka“, která vypráví o výchově dětí v manželství osob stejného pohlaví. Jenže po vyhrůžkách nakonec pořadatelé akci zrušili.

„Celý svůj profesní život jsem bojovala proti násilí a obhajovala toleranci. Právě tento postoj je podle nejméně 15 ultrapravicových organizací a církve důvodem, proč jsem obětí honu na čarodějnice 21. století,“ říká autorka.

Larysa odsoudila onu extrémistickou reakci a lidem, kteří její knihou opovrhují vzkázala: 
„Mám dojem, že tito lidé knihu nečetli,“ řekla. „A jaké jsou standardní hodnoty v zemi, kde má tolik svobodných matek samo na starosti své děti?“

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...