MAČ 2022: Den druhý

- - 02. 07. 22

Bergur Ebbi: V ohrožení lehký smích – Island 
02. 07. sobota – 19:00 – Brno 
04. 07. pondělí – 19:00 – Košice/Prešov 
05. 07. úterý – 18:00 – Bratislava 

Narozen 1981, vystudovaný právník. Nastoupil kariéru řečníka, stand-up komika a spisovatele. Píše eseje, básně, divadelní hry a sloupky do novin, tvoří pro rozhlas a televizi. Zajímá ho propojení technologie a člověka: v prvotině Stofuhiti (2017, Pokojová teplota) pitvá současná sociální média, zamýšlí se nad odvrácenou stranou neustálého propojení a jeho dopady na naši identitu, v další knize, Skjáskot (2019, Screenshoty), se pak dívá do budoucnosti. Píše úderné, apelativní texty, snaží se vyburcovat uondané konzumenty k zamyšlení nad tím, kam všichni společně směřujeme. Nezapře ale komika, základem anekdoty je podle něj překračování hranic. „Myslím, že výbušná síla vtipu, důvod, proč se smějeme, spočívá v tom, že se ocitáme na trošku tenkém ledě,“ říká. 

Vít Slíva: Čas s věčností – Česko 
02. 07. sobota – 20:30 – Brno 

Narozen 1951 v Hradci nad Moravicí. Ze tří bratří. Vystudoval češtinu a latinu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Pracoval jako učitel. Vydal patnáct sbírek poezie (první 1984: Nepokoj hodin, nejnovější 2021: Bóje). Formoval královopolskou školu básníků a básnířek. Za sbírku Bubnování na sudy (2002) vyfasoval Magnesii Literu za poezii (2003). Slovník české literatury po roce 1945 o něm píše: „Od tvůrčích počátků je zřejmé, že Slívova básnická poetika vzniká v kontextu básnické tvorby Františka Halase a Vladimíra Holana, v tematice je důraz kladen na tíhu a bolest života a lásky, na nicotu, zmar a smrt, závaznost slova. Krajina jeho básní se odvolává ke konkrétním místům, ale konkrétnost je vertikálou vyzvedávána k otevřeným a nekonečným prostorům, kde se také čas protíná s věčností.“  

Stanislav Biler: Jeden jediný dotaz  
02. 07. pátek – 19:00 – Ostrava
03. 07. neděle – 19:00 – Košice/Prešov 
04. 07. pondělí – 18:00 – Bratislava   

Narozen 1982 ve Vítkově. Vystudoval sociologii, mezinárodní vztahy a evropská studia na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Publicista, spoluzakladatel recesistického hnutí Žít Brno. Pracoval jako dramaturg České televize a v Kanceláři Veřejného ochránce práv. Autor svérázného průvodce 111 míst v Brně, která musíte vidět (2020) a románů Nejlepší kandidát (2017) a Destrukce (2021; Magnesia Litera za prózu 2022). „Destrukce je realistický román z českého venkova. Klíčovou postavou je učitel, který prchá před složitostí světa na vesnici, kde chce nalézt klid, řád a jistotu. […] Že před světem neuteče, zjistí, když dětem ve třídě nedokáže zodpovědět jeden jediný dotaz,“ anotuje prózu nakladatel. 

Jón Gnarr: ADHD, politika, bestsellery – Island 
02. 07. pátek – 19.00 – Ostrava 
03. 07. neděle – 19:00 – Košice/Prešov 
04. 07. pondělí – 18:00 – Bratislava  

Narozen 1967, herec, politik, spisovatel. Školu nedokončil, pracoval jako dělník, taxikář nebo komik. Když se Island v roce 2008 ocitl na pokraji bankrotu, z recese založil stranu Besti Flokkurinn (Nejlepší strana). Napůl v žertu a napůl vážně v kampani slíbil, že obstará do zoo nového ledního medvěda, otevře první severský Disneyland, u každého bazénu budou ručníky zdarma a farmáři si budou moci brát do hotelů ovce. Jeho strana ve volbách zvítězila a Gnarr se stal oblíbeným starostou Reykjavíku. Měl netypické dětství, potýkal se s poruchami učení a různými dalšími problémy. V pěti letech mu byla diagnostikována „vývojová porucha“. To mělo velký vliv na Jónovo dětství a dospívání, které popsal v knihách Indián, Pirát a Psanec. Stal se vášnivým obhájcem lidí s poruchami jako je ADHD, Aspergerova choroba, dyslexie apod. Knihy byly přeloženy do angličtiny a němčiny, španělštiny, arabštiny, korejštiny a mnoha dalších jazyků. O svých zkušenostech v politice napsal knížku Jak jsem se stal primátorem Reykjavíku a chtěl změnit svět, stal se z ní mezinárodní bestseller. 

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...