Petra Nagyová-Džerengová
03. 08. – 18:00 – Košice
Narozena 1972 v Košicích. Vystudovala Ekonomickou univerzitu v Bratislavě. Pracovala jako letuška, moderátorka a redaktorka Slovenské televize. Píše romány pro ženy (naposledy Manželky a tie druhé, 2017) a knížky pro děti (naposledy Klára a Tity, 2014). „Písanie je tvorivá činnosť a odkedy sa jej venujem pravidelne, veľa času mi neostáva. S celou rodinou rada trávim čas v prírode, to ma najviac nabíja energiou. Mám rada históriu a rada cestujem, takže občas spojíme naše cesty s poznaním. Bavia ma aj ručné práce, napríklad závesy v celom dome som si navrhla i ušila sama. Občas ešte aj vyšívam vianočné pozdravy,“ říká.
Sedat Demir
03. 08. – 19:00 – Košice
04. 08. – 20:30 – Lvov
Prozaik, překladatel, nakladatel, narozen 1975 sto čtyřicet kilometrů na severovýchod od Ankary v osmdesátitisícovém Çankırı. Na Istanbulské univerzitě vystudoval žurnalistiku, léta se živil jako redaktor a překladatel, nakonec založil úspěšné nakladatelství Dedalus, které dnes řídí. Publikuje recenze a povídky v předních tureckých časopisech Varlık [Přítomnost], Kitap-lık [Knih-ovna], Notos, Radikal či Cumhuriyet Kitap [Literární příloha deníku Republika]. Před dvěma lety vydal povídkovou knížku Küçuk Paris Fena Öksürüyor [Malá Paříž ztěžka kašle] a je autorem obsáhlé studie o Umbertu Ecovi.
Martin C. Putna
03. 08. – 19:00 – Lvov
Narozen 1968 v Písku. Vystudoval klasickou filologii na Univerzitě Karlově. V roce 2013 jmenován profesorem sociální a kulturní antropologie. Věnuje se literární historii a překladu, jako moderátor spolupracuje s rozhlasem a televizí, působí jako pedagog Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Vydal na třicet knižních publikací, mj. román Kniha Kraft (1996), portrétní rozhovor Vždycky v menšině (2013), a zejména dvě trilogie: první sleduje českou katolickou literaturu v letech 1848–1989 (1998, 2010, 2017), druhá pak kulturní dějiny americké, ruské a středoevropské religiozity (2010, 2015, 2018).
Tarik Tufan
03. 08. – 20:30 – Lvov
Prozaik, esejista, scenárista. Narodil se roku 1973 v Istanbulu a na tamější univerzitě vystudoval filozofii a sociologii. Je mimo jiné autorem scénáře k akčnímu seriálu Mahşer (Den posledního soudu) nebo filmovému dramatu Yozgat Blues, které získalo hlavní cenu na nejprestižnějším tureckém mezinárodním filmovém festivalu v Adaně. Publikoval sedm knih, například romány Hayal Meyal (Mlhavě), Şanzelize Dügün Salonu (Svatební salon Champs-Élysées) nebo svazek esejů Bir Adam Girdi Şehre Koşarak (Jeden muž vběhl do města). „Už léta píšu příběhy cizinců, kteří se někde ocitli tváří v tvář místním lidem a zvykům. Ať už ale vyprávím o čemkoli, vždy sleduji velmi osobní linku, zajímá mě hledání sebe sama, ta usilovná snaha najít znovu to, co se kousek po kousku vytrácí, když člověk ve svém životě znejistí,“ podotýká Tufan ke své tvorbě.
Komentáře z Facebooku
Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.