Michal Havran: Istú časť energie a peňazí musíme dať na to, aby bola spoločenská zmluva funkčná

- Slovensko - 19. 03. 24

Na MAČi v roce 2017 bylo na programu čtení slovenského publicisty Michala Havrana (1973). Intelektuál s důkladným jazykovým a teologickým vzděláním, které získal na francouzských školách, komentuje společenské dění nekompromisně a s nevšední jazykovou invencí.

Své články publikuje v denících, má vlastní relace - talk show Večera s Havranom. Čtenáři si mohou přečíst pět jeho knih. Vedle dvou výborů z publicistických textů (Besnota, 2016, a Obesíme ťa, 2017) vydal tři úspěšné romány: Kandidát (spolu s M. Hečkom, 2012), Analfabet (2016) a Otec bol v straně (2018). Román Kandidát byl záhy zfilmován a román Analfabet byl nominován na cenu Anasoft litera 2017.

V jednom rozhovru zajímavě okomentoval slovenskou současnost. „Slovenské prostredie nie je skultivované, lebo ľudia, ktorí by ho skultivovať mohli, nemajú záujem. Boli by to jednoduché rozhodnutia, tri-štyri zákony by mohli situáciu zmeniť. Lenže zmenu nechcú ani politické strany, ani niektoré lobistické skupiny, ani zástupcovia oligarchov. Mali by si uvedomiť, že istú časť energie a peňazí musíme dať na to, aby bola spoločenská zmluva funkčná.“

Havran patří k výrazným slovenským publicistům. „Slovenská politická identita, pokud nějaká skutečně existuje, je výrazně antinomistická. Slováci vlastně neuznávají autority. A já si myslím, že to může souviset s jistou izolovaností lidí. Máme dvě velká města, ale zásadní část populace žije takříkajíc v kopcích. Z toho pramení zvyk spoléhat se více na sebe, pomáhat si na sousedské, komunitní úrovni. Od politiky lidé v určitých místech Slovenska prostě nic nečekají. Moc dobře vědí, že politika je jen zábava,“ uvedl v rozhovoru s Apolenou Rychlíkovou na Novinky.cz.

„Dvacet let se u nás neřešily otázky týkající se životní úrovně nebo důstojnosti, bylo to považované za něco nevhodného do veřejné diskuse. A výsledek? Pocit ostrakizace zplodil pocit hanby. Lidé, kterým se dnes nežije dobře, mají tendenci z toho vinit sami sebe. Vídáte v televizi zbohatlíky, kteří si mohou dovolit drahou dovolenou, zatímco vy vyděláváte maximálně osm set eur za měsíc prací, která je náročná a ubíjející. A když přijde nějaký politik a řekne vám, že vaši situaci změní, je to vlastně nejjednodušší cesta, jak vás zaujmout a přitáhnout k sobě. Zhruba pětina Slováků se má opravdu velmi špatně. A ti jsou dnes tou nejžádanější voličskou skupinou.“

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...