Ukrajinský prozaik Oleksandr Myched neměl v roce 2015 cestu do republiky jednoduchou. „Let z Kyjeva se zpozdil a na dálnici z Prahy do Brna se vytvořila dvanáctikilometrová kolona,“ omlouval se divákům MAČe v Brně. „Přicházím na to, že za vším je láska. Poslední týden se setkávám s takovou milou, charizmatickou dívenkou a s ní se mi stávají takové podivné události. Včera mi málem vystřelila oko, když mi četla jídelní lístek v kavárně. Včera jsme se líbali poprvé. A když jedu k vám a stávají se tyto věci, myslím na lásku. Bojím se, co bude dál.“
Jeho země pocítila na vlastní kůži, co je to válka. Na ukrajinských náměstích se konají sbírky proti vojně s Rusem, rodiny počítají mrtvé. A Oleksandr Myched píše: „Myšlenka na válku se zrodila z předtuchy globální apokalypsy, která se v předvečer roku 2012 jaksi vnucovala.“
„Válka se protáhla a přešla do dalšího stadia. Začaly se odehrávat válečné události jiného charakteru – informačního. Kanály mezi sebou soutěžily ve vychytralosti režisérských objevů. Válku bylo možné prohrát, aniž by padl jediný výstřel. Všechny výstřely, všechna krev, kterou vysílali v televizi, to všechno byla kulisa, rekvizita, magie, nového televizního kina, jak stačili PR agenti vymyšlený televizní svět nazvat,“ napsal Myched v textu Machrovismus. Pohádky konce světa (Větrné mlýny, Knihovna MAČ 2015).
„Ahoj dcerko. Pokud tohle čteš, znamená to, že konec světa, jaký nám kdysi slibovali, nenastal. Je divné ti nyní psát, když ještě nejsi na tomhle světě,“ zahájil četbu v Brně.
„Osud hýbe tímto světem více než láska, a proto naše dnešní setkání je tak krátké. Tím vlastně skončíme,“ poznamenal autor, který se na autorské čtení ne vlastní vinou zpozdil.
Moderátor večera pak nabídl divákům tradiční diskuzi nikoliv v sále, ale v plénu někde u piva. Tak proběhlo vůbec nejkratší autorské čtení v dějinách festivalu.
Oleksandr MychedNarodil se roku 1988 v Kyjevě, kde i vystudoval. Pracuje v Literárním ústavu Ukrajinské akademie věd. Kulturolog, literární teoretik a kurátor uměleckých projektů: multimediální otevřené platformy AmneziJa a literárního programu kyjevského Gogolfestu. V letech 2011–2012 napsal sbírku 25 povídek Pontyjizm, v níž si pohrává s nejrůznějšími kulturními kódy. Mimo jiné popisuje i budoucí válku Ukrajiny s Ruskem, jež se ve světě všudypřítomných médií a sociálních sítí stane jednou velkou reality show. V roce 2015 vydal „dynamický psychothriller“ Astra zabývající se „nejhlubšími strachy lidského vědomí“.
Komentáře z Facebooku
Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.