Patrik Linhart: Sám se takovému zlu mohu postavit ozbrojen pouze humorem
- - 13. 04. 22Spisovatel a výtvarník, performer a mystifikátor Patrik Linhart se narodil v Duchcově v roce 1979. Absolvoval vysokoškolská studia s titulem inženýr ekonomie. Poté pracoval jako personalista, pomocný úředník, ekonom, učitel na střední škole, sociální pracovník, novinář. Od roku 2010 je na volné noze.
Publikuje pod řadou pseudonymů. Vydává revui Dekadent geniální. Provozuje vědecké studio Stará milenka. Působil v radikálním baletu Vyžvejklá bambule, nyní je činný ve skupině Kundí frky. Žije v Duchcově.
Vydal knihy: Čítanka český Jazyk (Velarium, 1998), Měsíční povídky / Opárno (Votobia, 2003), Pro cizince na cestách (Kapucín, 2003), Divadlo Rausaplaus (Větrné mlýny, 2005), Napsáno v trenýrkách (Protis, 2006), Vexilologický kabinet britského impéria (Europrinty, 2008), Údolí neklidu (Edice H_aluze, 2009), Běsové budou pokřikovat (Edice H_aluze, 2010), Spící Hrůza (Dybbuk, 2011), Památný den v Duxu (Krásné nakladatelství, 2012), Vyprávění nočních hubeňourů (Pulchra, 2013), Lunhard (Krásné nakladatelství, 2014) a Šílený Trist (Novela bohemica, 2014). Je editorem antologie teplických autorů Údolí neklidu (H_aluze, 2009).
Povídky a básně jeho nové knihy Jazyk ve lví tlamě vznikaly v době, kdy autor vedl ve Lvově kurs českého jazyka a na opačném konci Ukrajiny zuřila válka v Luhansku a Doněcku. Místa bojů byla vzdálená, válka ale byla přítomná i v Haliči... skupiny vojáků valící se k lvovskému nádraží, vyprávění veteránů, váleční invalidé. Příběhy jsou rytmizované autorovým smyslem pro groteskno.
„Je to pro nás, Evropany, pocit téměř neskutečný, tíživý, že tak blízko nás padají bomby, pro mě je to navíc město důvěrně známé a ten blázen Jurko chce jít bojovat! Viděl jsem ho ohánět se mačetou proti břízám... a sám se takovému zlu mohu postavit ozbrojen pouze humorem, jinak mu propadnu taky,“ píše Patrik Linhart k aktuální situaci, kdy Rusové Lvov ostřelují.
“Bandera neinicioval lvovský pogrom, protože byl zavřený v koncentráku,” zní jedna z prvních sentencí jeho nové knihy.
“Linhart v řadě potřetí! A podruhé ve střední Evropě: po Vídni Lvov. (Aberystwyth to pak všecko zpovzdálí pěkně rámuje a diriguje: jako třetí vzadu, jako čtvrtý mušketýr.) Hlavní roli má i tentokrát jazyk. Hravý a neposedný, plný elánu a osvobozených fantazií. Navíc rovnou ve lví tlamě. Tedy piruety na ostří nože. Text s nejvyšší mírou osobního ručení. Linhart neuměl nikdy jinak. Vždycky mu bylo nejlíp v krátkém, vířivém spojení. V takové soukromé tvůrčí vichřici, co se žene okrajem anebo rovnou na rubu dějin. Jaké jméno je tady podstatné? Místo, čas a paměť. Jaké přídavné? Třeba bohémský, třeba undergroundový. Ze sloves pak myslet a snít a psát. Ovšem vždycky s příslovečnou pojistkou komiky. „Může mi někdo určit, kdy přesně začíná ráno a kdy končí večer?“ píše o knize Radim Kopáč.
Křest díla se koná 2. května od 19.00 v Knihovně Václava Havla v Praze. Večerem provede Alexej Sevruk a autora uvede Radim Kopáč, editor knihy. Na křtu zazní také hudba Sklad by Walda a ze záznamu ze záznamu Kozak System (punkrock, Ukrajina).
Komentáře z Facebooku
Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.