Největší středoevropský non stop literární festival Měsíc autorského čtení letos patřil divokým Islanďanům.
„Na Islandu je každý desátý obyvatel spisovatel, jde o národní identitu a o udržení islandsky psané literatury, o kterou se místní starají. Na Islandu se běžně stává, že spisovatelé jsou zváni do politických debat. Představte si, že by do českého pořadu přišla Kateřina Tučková a Petra Hůlová a mluvily by o inflaci,“ poznamenal na Radiu Wawe organizátor a dramaturg této jedinečné akce Petr Minařík.
V Brně je o návštěvu dvou denních bloků čtení tradičně veliký zájem. "V rámci Měsíce autorského čtení je důležitý moment sdílení, k němuž dochází, když je v jednom sále třeba 150 lidí a všichni poslouchají stejnou kapitolu. Kromě čtení je součástí večera i debata s publikem a moderátorem," připomněl Minařík.
Podle vynálezce MAČ a nakladatele z Větrných Mlýnů je výhodou, že zájemci o akci nemusí mít dotyčné autory přečtené. "Naopak je důležitější chodit na autory, které neznáte."
"Ukázku si vybírá autor, třeba chvíli před vystoupením podle své nálady. Občas se stane, že spisovatelé čtou z chystané knihy, případně něco, co se z vydané knihy vyškrtlo. U zahraničních hostů se to ale řeší dopředu, protože se pracuje na překladu ukázky," prozradil.
Měsíc autorského čtení se letos konal v Brně, v Ostravě, v Košicích, Prešově a podruhé také v Bratislavě, byť se donedávna právě hlavním městům vyhýbal. "Kvůli válce se nekonala čtení v ukrajinském Lvově," upozornil organizátor.
Komentáře z Facebooku
Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.