Jakou spojitost vidí maďarský spisovatel Renáto Fehér mezi československou politikou v letech 70. až 80. minulého století a současným orbánovským systémem v Maďarsku? A jak se šéfredaktor české varianty časopisu Hustler martin Daneš dostal k napsání románu o Karlu Poláčkovi?
Renáto Fehér se narodil v roce 1989, na Filozofické fakultě univerzity ELTE v Budapešti vystudoval literární vědu a kulturologii a následně zahájil doktorandské studium. V rámci studijních zahraničních pobytů pobýval několikrát i na Karlově univerzitě v Praze, na podzim 2016 získal badatelské stipendium v Knihovně Václava Havla.
Od roku 2007 publikuje básně, kritiky, eseje a publicistiku. První básnická sbírka Garázsmenet (Jede do vozovny), kterou vydal v roce 2014, získala cenu Zoltána Zelka. Ve Fehérových básních se „já“ jakožto lyrický podmět pokouší najít vlastní identitu v konfrontaci se společenstvím, ať již je to rodina, generace nebo národ. Jeho druhá básnická sbírka Holtidény (Mrtvá sezóna) vyšla v roce 2018. Sbírka pracuje s otázkami času a paměti, v jejím metaforickém světě „mrtvé sezóny“ je prostor pro vzpomínání i to, co se děje.
Martin Daneš se narodil v České Lípě. V polovině osmdesátých let emigroval a v Paříži vystudoval žurnalistiku a mezinárodní vztahy. Po návratu do Prahy přispíval do českého, francouzského i belgického tisku. V roce 1991 byl diplomatickým poradcem v Kanceláři prezidenta republiky. V dalších letech byl postupně šéfredaktorem několika periodik: Denního Telegrafu, měsíčníku Mezinárodní politika i erotického magazínu Hustler.
První knihu vydal v roce 1998. V současnosti žije ve francouzské Bretani a píše i francouzsky. V roce 2014 publikoval svůj první francouzsky psaný román. Do francouzštiny rovněž překládá českou beletrii; vedle jednoho díla Karla Čapka je autorem překladů dvou románů Karla Poláčka: Mužů v ofsajdu a Bylo nás pět.
Komentáře z Facebooku
Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.