Autor grafických románů (komiks) Alfonso Zapico je další osobností seriálu Španělská čítanka, kterou v produkci Větrných mlýnů odvysílaly Česká televize, Telewizja Polska a Rozhlas a televízia Slovenska. Jeho medailon natočil v roce 2016 režisér Róbert Rampáček.
Alfonso Zapico se narodil v roce 1981 v asturské Blimeji, v Oviedu vystudoval design a živil se jako ilustrátor na volné noze. Spolupracoval s několika nakladatelstvími a reklamními agenturami, komiksové stripy kreslil pro asturský deník La Nueva España a jiná tištěná média.
Proslavil se díky svým grafickým románům Dublinés (Dubliňan, 2011), v němž zpracoval životopis Jamese Joyce. Ve stejném roce přidal ještě knihu La ruta Joyce (Po stopách Joyce), kde využil materiál nasbíraný v evropských městech, kde slavný Ir pobýval. Další Zapicův grafický román vyšel pod názvem La balada del norte (Severská balada).
Jeho autorské čtení zaujalo ostravský MAČ (konalo se 8. července 2016). „Srdce diváků si totiž získal textem, který stvořil přímo pro MAČ, což u hvězdných autorů nebývá obvyklé. A Zapico je literární celebritou, neboť hispánský svět, jenž má 300 milionů čtenářů, byl nadšen jeho takzvaným grafickým románem, jehož hrdinou je spisovatel James Joyce,“ informoval magazín Ostravan.cz.
Do Ostravy Zapico dorazil s grafickým románem, jenž skládá poklonu hornickému městu na severu Moravy, které autor porovnává s rodnou Asturií, což je hornický region ve Španělsku.
„S lidmi z tohoto města a regionu však mám něco společného, přestože nás dělí vzdálenost dva a půl tisíce kilometrů. Narodil jsem se v hornické oblasti v Asturii, ve vesničce vystavěné z červených cihel a obklopené uhelnými šachtami. Horníci pracovali ve dne v noci, řeky byly černočerné a komíny ztemňovaly oblohu. V moderní Evropě však už pro zachování starého průmyslu není důvod. Ostrava zavřela svůj poslední uhelný důl roku 1994. Těch posledních pár zbylých v Asturii pomalu zaniká. Na obou místech havíři získali zpět jasnou oblohu a zelená údolí. Jejich děti však přicházejí o pracovní příležitosti a musí emigrovat,“ napsal Zapico.
Ostravan.cz připomněl, že do španělské Asturie odcházeli ostravští havíři od roku 1992 na výzvu španělské vlády. Ta podepsala kontrakt s podnikem VOKD Ostrava, který do Španělska posílal zkušené horníky, kteří měli zefektivnit tamní těžbu – především při rubání antracitového uhlí. Bohužel, někteří havíři z Ostravska v Asturii zahynuli při důlních neštěstích, jako o tom v klubu Les vyprávěl i Zapico:
Východní Evropa
„Jmenuji se Alfonso Zapico. Jsem španělský kreslíř. Už léta žiju v Angoulême na jihozápadě Francie. Pracuji v Maison des Auteurs. Napsal jsem příběhy o Evropě, Asii či Americe, které jsem také ilustroval a které následně byly přeloženy do angličtiny, francouzštiny, němčiny, italštiny, řečtiny…“ prozradil před příjezdem na MAČ.
„Cestoval jsem po Evropě a po Americe, abych o těchto knihách vyprávěl. O Česku, Slovensku, Polsku ani Ukrajině však nevím téměř nic. Rozhodl jsem se tedy mluvit o zemích, které už brzy navštívím. Rozhodl jsem se vyprávět o všem, co neznám,“ shrnul důvod, proč přijal pozvání na festival…
„O Češích nevím téměř nic. V Angoulême jsem se seznámil s českou kreslířkou Lucií Lomovou, původem z Prahy. Darovala mi krabičku sirek s fotografií věže Daliborky. Z ilustrací českých umělců, které jsem měl možnost vidět, patří ty od Lomové k nejnovějším. Kresby mého oblíbence Miroslava Šaška jsou o něco starší. Úplně nejstarší jsou pak obrázky Josefa Lady v Haškově knize Osudy dobrého vojáka Švejka. Vybavuji si, že jeden můj kamarád vyrábí domácí pivo a kupuje český chmel, protože je prý nejlepší na světě,“ uvedl Zapico.
Komentáře z Facebooku
Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.