Zemřel autor legendárního komiksu a výtvarník Bronislav Liberda

- Výtvarné umění - 13. 08. 20

Českotěšínský výtvarník Bronislav Liberda (1937 – 2020) se do paměti čtenářů Čtyřlístku zapsal komiksem o příhodách Střapečka a Metličky.

Čtyři stripy bez textu skýtaly spíš utrpení než požitek, ale jen do okamžiku, kdy si čtenář uvědomil, že se dívá na zenové kóany. Tohoto aspektu jeho tvorby si všiml literární redakor a fajnšmekr Jan Nejedlý a radikální balet Vyžvejklá Bambule (se souhlasem autora) od roku 2005 točí a fotí nové příběhy této mýtické dvojice.

Vedle Rychlých šípů, samotného Čtyřlístku nebo Aloise Nebela Jaroslava Rudiše je to další „oživlá“ komiksová parta českého původu, která může směle konkurovat Supermanovi, Batmanovi nebo Avengerům. (Na fotografiích je zachycena i doslova ekomunecká spolupráce Střapečka a Metličky s papežem Benediktem XVI. během jeho návštěvy Teplic nebo podíl obou skřítků na filmové versi Ortelu Franze Kafky.)

Bronislav Liberda

se narodil v Třinci 28. srpna roku 1937 narodil. Na malířskou dráhu vstoupil pod vedením malíře G. Fierly a zdokonaloval se nejen v kresbě, ale zkoušel i grafiku, scénografii a tvorbu loutek. Pokoušel se i o skladatelskou činnost. Byl šéfem těšínského loutkového divadla Bajka, ve kterém působil v letech 1962 až 1982. Spolupracoval s Těšínským divadlem jako jevištní výtvarníka a korepetitor. Po roce 1990 se zabýval spoluprací s polskými periodiky vycházejícími v České republice, např. Zwrot, Jutrzenka, Ogniwo aj. Kresby publikoval v dětských časopisech: Mateřídouška , Ohníček nebo Čtyřlístek. Jako ilustrátor dětských knih spolupracoval v letech s ostravským nakladatelstvím Profil. Jako výtvarník spolupracoval s Československou televizi na animovaných seriálech : Cesta do hlubin kočičí duše,  podílel se jako výtvarník na zrodu televizního večerníčků Jozefína a bratři (1989). Mimořádně rozsáhlá je jeho výstavní činnost a podílel se i na kolektivních výstavách, např.:Ostrava /1968, 1990, 1991/; Bydhošť /1970/; Sitges /Španělsko, 1993/. Je zastoupen v galeriích v Ostravě, Galerie umění v polském Opole, Galerie umění v polském Bydhošti a jinde.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...