Dóri DNA: Nikdo nebyl vtipnější než já

- Islandský příběh - 17. 06. 22

Dóri DNA, vlastním jménem Halldór Laxness Halldórsson, se narodil v roce 1985 a je znám jako herec, spisovatel, stand-up komik, divadelní dramaturg, rapper, moderátor televizních reality show, scénárista, ale také jako vnuk islandského držitele Nobelovy ceny za literaturu v roce 1955 Halldóra Laxnesse. 

Vydal dvě sbírky básní a je spoluautorem tří divadelních her, jedna z nich, Þetta er grín án djóks (2015, Tohle je vtip bez vtipu), je adaptací románu jeho slavného dědečka. 

Ve svém prvním románu, Kokkáll (2019, Paroháč), líčí DNA život mladého muže — jeho sebestřednou úzkost a neustálé obavy z toho, jak bude přijímán svým okolím. Autor se v románu dotýká palčivých témat: sexuálního násilí, předsudků vůči fyzicky a mentálně znevýhodněným, konzumerismem, šikanou či rasismem. Činí tak drsným jazykem typickým pro své básně i stand-upy a se smyslem pro svěží a vtipný detail. 

Dóri DNA se proslavil také díky vtipu a komediálnosti také v islandském rapu. Příjmení DNA odkazuje na jeho vztah k jeho dědečkovi, na jehož dílo navázal ve své knize Paroháč. „Je to v podstatě o bolesti, která tíží lidi v západních společnostech a ve světě, kde vždy hledáme způsoby, jak uhasit naše ohně tam uvnitř. Myslím, že příběhem mluvím k srdcím lidí.“ 

O svých raperských začátcích říká: "Byli jsme takoví problémoví teenageři, takže náš rap byl přirozenější. Dříve jsem hodně soutěžil, ale být vtipný bylo hlavní. Někteří kluci uměli rapovat lépe než já. Někteří kluci byli ve freestyle lepší, ale nikdo nebyl vtipnější než já." 

"Byli jsme tvrdá parta," pokračuje Dóri s tím, že podnikal show po celém Islandu, ale cítil, jak z toho pomaličku vyrůstá. "Být rapperem na Islandu nevyžaduje mnoho peněz. Jednoho rána jsem se probudil, podíval se do zrcadla a pomyslel si: Už nejsi takový rapper. Prostě nejsi dost cool. S takovým vzhledem se v tom stylu nemůžeš udržet. “ 

Proto se Dóri s přítele Bergurem Ebbim rozhodli, že začnou dělat stand-up. Dóri prý dlužil peníze za útratu v Prikið, baru na slavném reykjavickém Laugaveguru, a splatil je díky stand-upu. "Bylo to poprvé a udělal jsem 45minutový set. Normálně jsem tam řekl každý vtip, na který jsem si vzpomněl. Bylo narváno a lidé se smáli. Šlo to opravdu skvěle,” líčí. 


Podpořeno z Fondů EHP a Norska
v rámci programu Kultura (www.fondyehp.cz/kultura),
název projektu Měsíc autorského čtení, čestný host Island.

Komentáře z Facebooku

Pro správné fungování komentářů je třeba být přihlášen k Facebooku.

Loading...